GPS NAVIGACE

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "GPS - Global Position System". Weblog je součástí zpravodajského, vzdělávacího a informačního portálu AKA MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým. Obsahem jsou stručně komentované odkazy na pozoruhodné zdroje informací na webu, v knihách a v časopisech. Jazyk: český,anglický a německý. Povšimněte si možnosti nastavení RSS čtečky.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

5.12.2007

Operátoři a navigace

Zajímavé informace najdete v květnovém čísle časopisu "Mobility". Tématice GPS navigace jsou věnovány hned dva texty. První pojednáná o službách operátorů souvisejících s navigací. Přibližuje podstatu sledovacího systému včetně nutnosti zpětného kanálu pro přenos aktuální polohy z terénu. Známý autor Jiří Kuruc považuje sitě mobilních opearátorů za ideální řešení. Osnova článku podle nadpisů je tato:
- sledování od Vodafonu, lokalizace v sítích GSM a T-Mobile, T-Mobile a služba Kde je..., T-Mobile a služba Navigátor, O2 Navigace a závěr.
Cituji ze závěru článku:
"Navigace na jakýkoli způsob se stává hitem posledních let. Není divu, že i operátoři chtějí tohoto ztrendu patřičně využít. Zvláště, když mají v rukou ideální zpětný kanál, který v systému GPS chybí. Ze služeb ... oceňuji především Vodafon Auto Manžér. Za velmi nízké měsíční poplatky získá firma dokonalý přehled o pohybu svých vozidel. Satelitní navigace i lokalizace v síti GSM má velký potenciál - nechejme se překvapit, jaké nové služby operátoři připraví."
Druhý článek je věnován novému mobilu Nokia N95, který jako jeden z mála chytrých telefonů disponuje vestavěným GPS přijímačem. Jiří Kuruc nás ve svém článku seznamuje s výsledky ověřování kvality telefonu, u kterého vyzkoušel schopnosti standardně dodávaných aplikací. V článku jsou podrobně hodnoceny klady i zápory N95, na jedné straně GPS přijímače, u kterého existují jisté výhrady, na druhé straně některé aplikace, které jsou vesměs hodnoceny kladně.
Cituji ze závěru článku:
"Přestože integrovaný přijímač nepatří mezi současnou špičku, pro běžné použití bohatě stačí. ... Celkový dojem je tedy kladný, pokud však toužíte po plnohodnotné automobilové navigaci a chcete mít kontrolu nad výdaji, zvolte raději některou z ověřených konkurenčních aplikací. Libí se mi aplikace Oblíbená místa ... atd.".
Vše nasvědčuje tomu, že integraci GPS a GMS nesporně patří slibná budoucnost, nějaký čas bude trvat, než se systém doladí a finančními nároky přiblíží možnostem většiny potenciálních uživatelů.